Burton, Disney, Alenka: Kamenovat, ale koho?

29. března 2010 v 17:09 |  Das bin ich
V sobotu před dekadentní kabaret párty podnikly brněnské  lolitky  nálet na multiplex, kde jsme zaplatily  těžké  prachy za to, abychom se mohly  kolektivně zhnusit na Alenkou v Říši komerce a bezpředmětných vizuálních efektů. 
alenka palec dolu
Zleva:  Nivelleen, Marky, Jenny, Lucy, Taraen, Katuka, Verunka
Btw, všímáte si, že všechny lolitky na tomto obrázku jsou obrýlené? Yay!!
více fotek a mých frustrovaných keců pod perexemTakže Alenka sucks a je jedno, v kolik Dé na to půjdete.
Výtvarná  stránka tohoto filmu je  sice úžasná, propracovaná a okouzlující, ovšem tohle jsem považovala za samozřejmost  a chtěla jsem víc než jen vizuálně  atraktivní  snový  svět. Jsem velkou  obdivovatelkou  Tima Burtona, filmy jako  Velká  ryba, Karlík a továrna na čokoládu  nebo  Mrtvá nevěsta  patří mezi mé  oblíbené a když  jsem se dozvěděla, že se Burton pustil do adaptace Alenky, měla jsem velmi vysoká očekávání. Než jsem na film šla, snažila jsem se o jakýsi informační  black out, nečetla jsem žádné recenze, neboť jsem si chtěla vytvořit názor sama.  A tak ho mám.  Chci od Palace Cinemas zpět prachy za lístek, neb jsem byla ošizena. Myslela jsem, že jdu na Alenku od Tima Burtona a oni mě mezitím  posadili do kinosálu, kde se promítala jakási  průměrná  ublemcaná  patetická  záležitost, kde v hlavní  roli lítala Alenka  v hadrách, které evidentně očórovala z šatníku Carrie Bradshaw.
alice in wonderland
Jestlipak  tomu má botičky od Blahnika...?
Posun Alenku v dospělou dívku je však to poslední, co by mi vadilo. Naopak. Snímek je jakýmsi  sequelem Carrolova příběhu, což považuji za nesmírně šťastné  a originální řešení. Nápad, že Alenka se do Wonderlandu vrací po letech  s tím, že sen o pohádkové zemi, který se jí  stále vrací, je ve skutečnosti vzpomínkou,  je velmi invenční a napovídá, že Burton se při adaptaci rozhodně nebude držet při zemi  a půjde na Carrola se svojí typickou hravostí  a nezaměnitelnou fantaskností, pro kterou ho miluje  celý svět.  Ovšem, někde systém selhal.
Měla jsem pocit, že se nedívám  na Alenku  od Tima Burtona, nýbrž na Za humny je drak od Chrise Columbuse. Jako nejpohodlnější  vysvětlení toho, proč tato adaptace tak fatálně sucks,  se jeví  vinit Disneyho, ívl  korporaci, které jde o to, vyprodukovat film vhodný  pro "rodinnou zábavu"  a vydělat  kupu peněz. Takové  vysvětlení  je příliš zjednodušující  a zaujaté.  Tim Burton je renomovaný  režisér  divností, které vydělávají, jeho smysl pro humor a roztomilé  morbidnosti  jsou  jeho  trade mark  a filmoví  páni producenti to vědí.  Odmítám tedy dělat  Burtonovi  advokáta a tvrdit, že on za to chudinka nemůže, protože on by to určitě natočil jinak a lépe, za to mohou ti oškliví  páni z Diznyho, kteří ho přinutili natočit  Alenku jako slaďárnu, která nenadchne a neurazí. Tim Burton je jeden z nejkultovnějších hollywoodských režisérů, není  to začátečník  a tohle není poprvé,  co se musel konfrontovat s Disneyovskou  politikou. 
Pamatuji si na jeho  krátký film "Vincent" z roku  1982, který volně parafrázuje báseň Havran od E.A. Poea  a vypráví  příběh sedmiletého chlapce Vincenta, který se topí  v morbidních představách o hororové legendě Vincentu Priceovi.
Vincent
Za své  kousky je matkou odsouzen k domácímu vězení, kde také  umírá.  Když člověk tento filmeček  zhlédne, nemůže uvěřit, že tohle  taky vzniklo v Disneyovské  produkci. 
Kopnout si do Disneyho jako do mašinérie na roztomilost je velmi snadné  a neobjektivní.  Režiséři  se s nároky studií ( a  nemusí to být jen Disney) musí  potýkat  dnes a denně. Martin Scorsese by mohl  vyprávět.  Když Burton četl scenář, muselo mu být jasné, kam jej budou chtít  velká zvířata  z fabriky na dětské  úsměvy domanipulovat. Protože právě scenář je podle mého názoru největším průšvihem celé akce. Expozice příběhu je velmi slibná, ovšem v momentě  kdy Alenka propadne králičí  norou,  začne se propadávat i  kvalita příběhu a než dopadne na samotné dno, stane se z ní  průměrná  fantasy, na jejímž konci mesiáš  jehož příchod byl předpovězen v Orákulu,usekne hlavu bájné potvoře, čímž spasí Wonderland, hurá hurá  clapping  hands! No ale moment, to vlastně není  naprosté dno.  Naprosté  dno  nastane ve chvíli, kdy se Alenka  vrátí domů a jede  na lodičce spasit reálný  svět jako emancipovaná  žena a ten přiblbý motýl jí zakrouží kolem ucha.
dead alice
Who killed Alice?
aneb na této fotce sice vypadám hrozně blbě, ale potlačím marnivost a dám ji sem, když už jsem sebou flákla o zem v tom Palace Cinemas :)

Když se podíváte na biografii  Alenkovské  scenáristky  Lindy Wolverton, najdete ji podepsanou pod  filmy jako  Kráska a Zvíře, Mulan,  Lví král, což....vysvětluje mnohé.  Z Alenky v Říši divů  se stal  "film pro celou rodinu,"  avšak bez cílového  diváka. Vlastně nemá smysl řešit, jestli  byl Depp v roli  Kloboučníka přesvědčivý a jestli  byla Anne Hathaway v roli  Bílé  královny kýčovitá  nebo  naopak  elfsky éterická.  To jsou podle mě podružné  záležitosti.  Vizuální efekty jsou  prima, herecké  výkony jsou  občas taky fajn, ale jako celek  tento film bohužel nefunguje,  a to vůbec.  Tak blbě  napsaný scenář by nezachránil  ani  Jan Tleskač.
Toužila jsem po  Burtonovu smyslu pro bizardnost, roztomilou  morbiditu a ironický nadhled  a dostala  jsem Letopisy Narnie polité  zkaramelizovaným cukrem.  
 Filmový  nádherňajs  se nedostavil,  Burton  disneyovského  Tlachopouda neporazil.


tim burton, johnny depp
Duo  Burton/Depp  je už stejně příslovečné  jako  Herzog/Kinski, ale tentokrát to prostě nevyšlo.  Chtěli tít do živého a zasáhli jen a pouze turecký  med.  Tak  snad příště, hoši.
 


Komentáře

1 Maxë Maxë | 29. března 2010 v 17:33 | Reagovat

1000x this!
Tenhle film pro mě byl zklamáním roku =(.
Těšila jsem se od prvního momentu, co jsem zjistila, že to Tim točí. Ten film měl obří potenciál...škoda tak úžasnýho nápadu :/

2 Taurwen Vanima Taurwen Vanima | 29. března 2010 v 17:35 | Reagovat

Absolutně můj názor, Lucy já sem tak ráda, že ty ho taky sdílíš *hug* TT TT ...=D
Letopisy Narnie, to byl můj dojem když sem odcházela!
Byla sem z toho tak znechucená, že sem utratila dalších 150,- za pizzu abych se dostala z toho splínu, jenž mi tento film způsobil...
Jo a vlastně sem pak utratila ještě znovu těch odporných 150,- když jsem na to šla znova v originále (součást oslavy mojí kamarádky) a jediný co mě donutilo neutýct bylo, že jsem doufala, že to třeba taky dost kazí dabing...ne...to vůbec nemělo žádný vliv, možná to bylo ještě horší, v tom českým mě aspoň tvář zkřivil úsměv při hlasu Vilhelmový...

Jo a normálně mám asi trauma z toho tančícího Kloboučníka na konci...to bylo takový zlo, že už to nikdy NIKDY NECHCI VIDĚT...podruhý v kině sem se koukala při tý scéně do země a snažila se neutýct

3 Taurwen Vanima Taurwen Vanima | 29. března 2010 v 17:36 | Reagovat

[1]: Sem myslela, že se ti to líbilo...nebo si to aspoň říkala, když sme odcházely o_O

4 Arashi Toppinen Arashi Toppinen | 29. března 2010 v 18:56 | Reagovat

Nevím, asi jsem hloupá nebo co, ale mě se to líbilo. Možná je to tím, že nesnáším původní příběh a líbilo se mi, že tam Burton nějaký dal. Ale je zase pravda, že to přehnali s dětskostí...

5 Arsena Arsena | Web | 29. března 2010 v 18:56 | Reagovat

Vincenta jsem kdysi viděla a taky nechápu. Každopádně jsem ráda, že otrávená z Alenky nejsem sama...

6 Jenny Jenny | 29. března 2010 v 19:09 | Reagovat

No, inu, já svůj negativní názor již zdělila po filmu, opakovat ho nebudu. Ale možná si film o velkých prázdninách ještě jednou pustím, abych ho zhodnotila s odstupem a při nejhorším ho odsunu do tmy temnoucí :)
(Mimochodem, dostanu fotky? :D)

7 JAm JAm | 29. března 2010 v 19:35 | Reagovat

mám bejt ráda že sem to ještě neviděla?

8 kk kk | Web | 29. března 2010 v 19:36 | Reagovat

Tak v mnohém se hodně shodneme :) Však i naše recenze jsou podobné!
Disneyho neviním jako korporaci, ale viním scénář, který má na svědomí člověk co píše kreslené disneyovky. Samozřejmě Burton neni chudinka co za nic nemůže, vždyť ten scénář musel číst :) Řekla bych že potřebuje peníze, aby mohl svým dětem za vysvědčení koupit ostrov v Tichomoří. Toho by nedosáhl, kdyby jeho Alenka byla Vincent-style-weirdo-movie. Ach jo. Švankmajer je stále nedostižnej..
BTW, máš super tu Dead Alice fotku, nechceš to poslat na EGL ke všem těm usměvavým postům před plakátem? XD

9 Myra Myra | 29. března 2010 v 19:48 | Reagovat

Asi jsem divná a nevyrostlá z infantilního věku, ale mě se Alenka líbila. Zbožňuju hloupě dětské disneyovky a tohle bylo stejně mile koukatelné...
Ale když si uvědomím, že je to Tim Burton, je to sakra slabé a neskutečně stupidní.

10 Lucy Lucy | 29. března 2010 v 20:00 | Reagovat

Jenny:  Fotky má Katu, doufám že ses s ní už zfrendíkovala na FB :)
JAm: Stáhni to, hlavně za to prosím tě nedávej žádný prachy  v multiplexu

KK: Jo, pak jsem si přečetla aj ten tvůj report (až teď, dřív jsem nechtěla..) a celkem se shodnem.  Fotka se chcíplou Alenkou se mi taky líbí, že bych šla zaprudit na EGL...? Lil bit of drááma? :)

Myra:  No já klasický disneyovky nesnáším, v tomhle jsem hotová Wednesday  Addams.  Toto pro mě fakt bylo  docela....no prostě děs.

11 Veni Veni | 29. března 2010 v 20:02 | Reagovat

mno tak si připadám, že jsem jediná kdomu se to líbilo xD ano nebyl to Burtona ale to se dalo čekat... byl to disney ale disneyho já ráda... původní Alenku jsem nikdy nečetla a zpracování Disneyho nebo hallmarku se mi nelíbilo...
mě se to líbilo toto i když to nebude můj nejoblíbenější film
a Kráska a Zvíře a Mulan jsou moje nejoblíbenější pohádky od disneyho
a letopisy Narnie (minimálně ten proví díl co jsem viděla) se mi taky líbili
a Vincent taky xD
a nepřipadám si jako komerční divák to jako vůbec...
jen mám ráda pohádky a animáky... můžete mě za to zabít ale i jako zombie budu mít stejný vkus jenom budu smrdět xP

12 Veni Veni | 29. března 2010 v 20:02 | Reagovat

[9]: aaah thank god! konečně někdo :3 *hug*

13 Katuka Katuka | E-mail | 29. března 2010 v 20:11 | Reagovat

a to sme se tak vyfikly...a já na to budu muset ještě jednou s rui-chanem, páč ten by mi to neodpustil...mě teda tančící hučkař nic neudělal, ale teď vidím bílou a mám dávicí reflex...
Jinak ženy kolik z nás je nemocných z toho posedávání u otevřenýho okna nedostatečně zahalených???netvrďte mi, že jsem jediná...

14 Arashi Toppinen Arashi Toppinen | 29. března 2010 v 20:13 | Reagovat

Poslušně hlásíb, já báb rýbu!!!

15 Lucy Lucy | 29. března 2010 v 20:15 | Reagovat

[13]: Tak já už bych na to nešla ani omylem.A nemocná nejsu, nevím jak ženy.....Ty jo?

16 Amy Elwood Amy Elwood | E-mail | 29. března 2010 v 21:31 | Reagovat

Mně se Alenka líbila a moc. Ano, nebylo to typicky burtonovsky temné a morbidní, taky miluju Kostlivce Jacka, Ospalou díru, Edwarda a spol., ale taky miluju naivně pohádkovou Alenku, s kterýmžto příběhem si Burton podle mého názoru poměrně nápaditě pohrál, a celý film byl pro mě velice milým, příjemným zážitkem.
Btw několikrát jsem v recenzích četla srovnání se Švankmajerovou Alenkou. Ta je skvělá, ano, ale to kritici srovnávají nesrovnatelné. Něco z Alenky je sice úžasný film po stránce vizuální i obsahové, nechybí pěkně morbidní humor, ale původním příběhem Carrolla je to jen lehounce inspirované. A já mám starou dobrou Alenku ráda. Ta Burtonova se jí podobá, ale přitom je tak hezky svá...

17 Alice-chan Alice-chan | Web | 29. března 2010 v 21:45 | Reagovat

Mě se ten film líbil. Zrovna ujíždím na soundtracku a přemýšlím že až se vrátíme z Paříže, pujdem na to znova, příteli se totiž taky líbila :D
Bylo to dost šílené a já jsem dost šílená na to aby se mi to líbilo :D

18 Maxe Maxe | Web | 29. března 2010 v 23:47 | Reagovat

Tau: Líbilo je silný slovo...když jsme odcházeli, tak jsem si říkala, že tak do dvou třetin to až tak blbý nebylo, když si odmyslim, že to měl být Burton...ale znova bych nešla...a nemusim to vidět nějakou dobu ani na DVD

19 Quiquilla Quiquilla | 30. března 2010 v 1:09 | Reagovat

No, já to ještě neviděla... A jak tak čtu a poslouchám názory na ten film, tak mě to upřímně ani moc nemrzí...
Určitě se na to podívám, ale už se mi vážně nechce dát hromadu peněz, nejspíš to zkouknu jenom doma na noťasu.
Myslím, že největší průser je ten, že se prostě řeklo: "Burton" a všichni si představili jeho předchozí tvorbu, což v kombinaci s Alenkou zní naprosto fastasticky. Já, když to zjistila, tak jsem se na to těšila jak babka na důchod. Kdyby se naopak řeklo, že Disney, tak by od toho lidi čekali něco úplně jinýho - na stranu druhou, nejspíš by na to do kina šlo mnohem míň lidí. Takhle jich tam jde spousta a naprostá většina přichází zklamanejch. Ovšem negativní reklama - taky reklama, že?
Vážně mě Burton pěkně naštval, že se do toho pustil i když věděl, co z toho vznikne. Kdyby se do toho pustil podle sebe, mohlo z toho bejt něco perfektního... Ale takhle? No, dost mě to mrzí no...

20 Pet Pet | 30. března 2010 v 9:04 | Reagovat

[11]: Veni: XDDD Já jsem Ti dostala takový šílený záchvat smíchu z té zombie XD Kde ty na to chodíš? XDDD

Jinak uznávám, děj se mi taky moc nelíbil, ale přímo znechucená z toho nejsem. Grafika byla perfektní a jednotlivé postavy taky :) Koneckonců, užila jsem si to!

Ale ten konec... ten konec, to byl snad nejhorší konec, to tam mohli dát!!! Hrůza.

21 Danielle Danielle | 30. března 2010 v 11:05 | Reagovat

Tak teď se vážně bojím... XD Půjdu na ni a taky dvakrát... :)

22 Clover Clover | 30. března 2010 v 12:15 | Reagovat

Já nejsem nějak veliký fanda knihy (leží na poličce rozečtená, protože Carrollův styl psaní mi nesedí a číst to nejde), takže jsem odcházela z kina rozpačitá jako po Avatarovi - podívaná pěkná, příběh na prd. Každý autor má nárok na pár chyb a v Burton není vyjímka - Planeta opic se mu nepovedla, Sweeney Todd stál za prd a Alenka hold taky. Tak snad příště bude lepší.
Navíc když dostanete prachy na film od tak velké korporace, kterou je Disney, tak se musíte trochu přizpůsobit - uznávám, že se mohl trhnout a udělat to podle svého, ale co naděláme? Alenka je natočená a vrátit to nejde.

23 Katuka Katuka | E-mail | 30. března 2010 v 12:46 | Reagovat

pro ty z vás, koho neuspokojil konec, jsem hned cestou z kina vymyslela alternativní, který měl úspěch větší než ten burtonův...Alenka zůstává ve Wonderlandu s Hučkařem, svatba a tak a pak střih na reálný svět, kde ve vypolstrované cele sedí alenka ve svěrací kazajce a na tváři má blažený úsměv...a v té scéně bych přežila i toho přechytralýho motýla...

24 kk kk | Web | 30. března 2010 v 12:59 | Reagovat

[23]: jsi geniální, Katu! Tak to mělo být a nejinak- pak bych z kina odcházela plně spokojená :)
Btw ta co hrála Alenku je zajímavá žena a faktže má asi na víc, než bušit draka:))

25 Kumiko San Kumiko San | Web | 30. března 2010 v 15:45 | Reagovat

Nu já si to po přečtení recenzí u Vás na blozích raději stáhla do notěbůůůku. XD
Nejdřív jsem na ni byla tak natěšená, že jsem na ni mermomocí chtěla do kina, ale po Vaší "kritice" jsem se rozhodla pro oloupení multikin o výdělek a film stáhla. A řeknu Vám, že jsem od toho pak nic extra nečekala, ale i tak jsem byla dost zklamaná. Děj mě vůbec nezaujal a grafika také ne:-( Dle obrázků jsem byla připravená na barvičky "jako po houbičkách" a ty jsem našla snad jen v nalíčení Kloboučníka a Srdcové královny...
a z Bílé královny mám osipky ještě teď... brrr
Kdybych šla do kina, tak bych skutečně odcházela s pocitem, že jsem byla okradena...

26 Proxima Proxima | 30. března 2010 v 17:33 | Reagovat

Od začátku jsem na filmu jít neplánovala (stačil mi trailer) a jsem ráda, že jsem si ušetřila dvě stovky...
Kamarádka mi za to půjčila knížku "Alenka v říši kvant" (Alice in Quantumland), která je fenomenální XD.

27 Lineral Lineral | Web | 30. března 2010 v 19:53 | Reagovat

Jelikož už tu bylo všechno řečeno, musím jen dát za pravdu. Záleží hlavně na tom, co očekáváte. A co se toho opravdu zmrveného konce týče, holt Ámerický film je Ámerický film :)
Btw Luc, Vincent je vážně úžasný!

28 Bellatrix Bellatrix | 1. dubna 2010 v 16:51 | Reagovat

Mě se to celkem líbilo, ale čekala jsem od toho víc, no ...

[17]: Mě to právě moc šílené nepřipadalo, spíš taková normální pohádka, která by se mi jinak líbila, ale u Alenky jsem čekala něco trochu jiného:)

Shlédla jsem i tu kreslenou disneyovskou Alenku a ta se mi líbila víc, byla částečně i podle knížky a tak byla taková šílená a trochu divná ... a také se mi líbí, že tam Alenka vypadá jako lolitka, docela uvažuju že si stejné nebo podobné šaty ušiju:)

29 jene jene | 21. září 2011 v 18:55 | Reagovat

vážně to je šílený,i kdiž

30 Alice Alice | 9. června 2012 v 7:09 | Reagovat

NWM proč tak krásnej film hnusíte je to trapný!! !!!!! !!!! !!! !!!! !!!! !!! !!! ! ! a vy jste taky TRAPNÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama